نقش بناهای عزآباد در ساخت و تعمیر مسجد جامع کبیر یزد

كدخبر: 154 تاريخ : ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۲۰:۱۰ نسخه چاپي ارسال به دوستان
1,411 views
نقش بناهای عزآباد در ساخت و تعمیر مسجد جامع کبیر یزد
نقش بناهای عزآباد در ساخت و تعمیر مسجد جامع کبیر یزد عکس مناره های مسجد در سال1313 شمسی و عکس مناره ها بعد از تعمیرات مسجد جامع کبیر یزد یکی از آثار بی نظیر یا کم نظیر معماری ایران است که از قرن ششم هجری تا کنون در قلب کویر یزد چون نگینی می درخشد […]

نقش بناهای عزآباد در ساخت و تعمیر مسجد جامع کبیر یزد
عکس مناره های مسجد در سال1313 شمسی و عکس مناره ها بعد از تعمیرات
مسجد جامع کبیر یزد یکی از آثار بی نظیر یا کم نظیر معماری ایران است که از قرن ششم هجری تا کنون در قلب کویر یزد چون نگینی می درخشد و سالانه صدها گردشگر از اقصی نقاط جهان جهت دیدن این اثر فرهنگی به یزد مسافرت می نمایند و از شکوه و عظمت آن متحیر میشوند که چگونه قرنها در مقابل عوامل طبیعی مانند باد و باران و بخصوص طوفانهای شدید کویری مقاومت کرده است .
این بنای باعظمت که خشت اول آن بدستور یکی از حاکمان آل کاکویه یزد( به دستور گرشاسب، از نوادگان علاءالدوله کالنجار) در اوایل قرن ششم هجری گذاشته شده تا کنون تغییرات زیادی نموده و در هر دوره ای ، حاکمان یزد یک قسمت جدیدی به این بنا اضافه نموده تا به وضعیت فعلی رسیده است و بنای اصلی مسجد کنونی از آثار «سیدرکن الدین محمد قاضی» است.
در ساخت این بنا، استادان و معماران زبردست و با سلیقه ای نقش آفرینی کرده اند .
یکی از نکات مهم و جالب این است که بناهای عزآبادی نیز در ساخت یا ترمیم قسمتهایی از مسجد جامع هنر نمایی و نقش آفرینی نموده که شاید کمتر شخصی از اهالی عزآباد به این موضوع واقف باشد. حتی بنده که این سطور را می نگارم از دوران نوجوانی تا کنون بارها به این مسجد رفته ام ، نمی دانستم بناهای عزآبادی در ساخت یا ترمیم مسجد نقش داشته اند.
طبق اسناد تاریخی و عکس های قدیمی مسجد جامع ، قبل از سال 1313 شمسی کاشی های مناره ها و سر در مسجد بر اثر عوامل طبیعی تخریب شده بود ، برای مرمت و کاشیکاری مجدد ، چند بناء در این امر بکارگیری شده که دوتن از آنها عزآبادی می باشند ، یکی از این بناها استاد علی اکبر ( بعنوان سرپرست بناها ) و دیگری استاد رزاق عزآبادی ( بعنوان کاشیکار) بوده اند.
مرحوم استاد رزاق برای فرزندش (استاد حسین رزاق ) تعریف کرده که کاشیکاری مناره ها بعلت ارتفاع زیاد مناره ها (ارتفاع 52 متری) کار سخت و طاقت فرسایی بوده بطوریکه کمر ما را با طناب می بسته اند وما را به بالا می برده و در آنجا کاشی ها را می چسبانده ایم ، جهت جلوگیری از سقوط از ارتفاع 52 متری کمر ما را با طناب بسته بودند همچنین برای چسباندن کاشی ها از نوعی ملاط که مقدار خاصی صمغ و شیره درختان در آن بکار رفته بود ، استفاده می شد ، صمغ و شیره گیاهی به این دلیل در ملاط بکار میرفت چون دارای چسبندگی زیادی است که کیفیت و مقاومت ملاط را بالا میبرد .
سالها پس از مرمت سر در و مناره های مسجد و در مقطع دیگری از تاریخ ، استاد حسین رزاق ( فرزند استاد رزاق) نیز در ساخت مسجد فعالیت داشته است ، استاد حسین جهت ساخت موتورخانه برق مسجد ، ساخت منزل مسکونی برای امام جمعه ( امام جمعه مسجد در قبل از انقلاب- قبل از انقلاب نماز جمعه در مسجد جامع برگزار می شد که پس از انقلاب به مسجد ملا اسماعیل منتقل شد ) و فرش کردن پشت بام مسجد ، تلاش داشته است .
استاد حسین خاطره جالبی در خصوص فرش کردن پشت بام مسجد دارد ، وی میگوید آجرهای مورد نیاز برای پشت بام توسط شتر و سایر حیوانات به مسجد آورده بودند ، برای انتقال آجرها از حیاط مسجد به پشت بام ، مرحوم حجت الاسلام سید محمد وزیری ابتکار جالبی به خرج داد ، ایشان در یکی از روزها پس از اتمام نماز جمعه تعدادی آجر را بغل کرده و به پشت بام آورد و به تبع ایشان تمامی نمازگزاران هر کدام یک بغل آجر را به پشت بام آوردند و در زمان کوتاهی تمامی آجرها به پشت بام منتقل گردید بدون اینکه هزینه مالی به مسجد تحمیل شده باشد.

نویسنده خبر:

محمدصادق درخشی

More Posts - Website

  • قای مدیر سلام
    سیستم آمارگیر وب سایت عزآباد ناقص می باشد و آمار بازدید روزانه و آمار جزئی موضوعات را اعلام نمی کنددر صورتی که نسخه دوم سایت جزئی ترین آمار ( مثلا بازدید هر دلنوشته بصورت تک تک ) نشان میداد و معلوم بود که کدام موضوع یا دلنوشته مورد اقبال کاربران قرار گرفته است ، با توجه به این موضوع لطفا” آمار گیر را به حالت سال قبل بازگردانید. با تشکر

You must be logged in to post a comment.